Results for NI Colour Series 6 - Pomeroy - 09 Nov 2019 - Provisional

...return to index

Course Results

Brown

Results

7.02km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Billy Reed LVO M50 69:16  
2nd Daniel Earnshaw LVO M16 70:48 +1:32
3rd Richard Vasey LVO M45 81:12 +11:56
4th Michael Burton LVO M55 85:01 +15:45
5th Mathew Vasey LVO M18 92:06 +22:50
6th Daniel Vasey LVO M18 97:34 +28:18
Brown standard time 103:54
7th Olivia Baxter LVO W21 115:29 +46:13
8th Billy Fyffe FERMO M60 117:31 +48:15
9th Des Fletcher NWOC M55 160:47 +91:31

Blue

Results

5.06km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Gordon Fallis FERMO M45 54:21  
2nd Anthony McGonigle NWOC M65 71:47 +17:26
3rd Ross Walker NWOC M35 76:08 +21:47
4th Colin Smith LVO M50 78:59 +24:38
5th Christopher McClure LVO M16 82:32 +28:11
6th Richard Gamble LVO M45 82:49 +28:28
7th Heather Cairns LVO W55 88:04 +33:43
8th Chloe Reed LVO W21 98:10 +43:49
Blue standard time 98:10
9th Philip Baxter LVO M65 98:19 +43:58
10th Geoffrey Collins LVO M55 101:28 +47:07
11th Richard Williamson LVO M65 107:40 +53:19
12th Ann Savage LVO W60 110:40 +56:19
13th Kenny Weir LVO M55 125:47 +71:26
14th Sharon Dickenson LVO W40 134:40 +80:19
15th Niall Burns   M21 138:39 +84:18
  Raymond Finlay FERMO M65 m2-14  

Green

Results

3.44km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Cairns LVO M14 58:12  
2nd Bobby Smyth NWOC M45 60:34 +2:22
3rd Helen Baxter LVO W60 61:06 +2:54
4th Teresa Finlay FERMO W65 62:47 +4:35
5th Mark Earnshaw LVO M55 65:39 +7:27
6th Mark Philpott NWOC M55 66:11 +7:59
7th Gavin Cairns LVO M50 73:41 +15:29
8th Peter Howe NWOC M55 75:02 +16:50
9th Rebecca Linton NWOC W14 77:29 +19:17
10th Cecil Armstrong LVO M65 80:09 +21:57
Green standard time 87:18
11th Alison Collins LVO W55 119:05 +60:53
  Harry Bell LVO M70 m3  

Short Green

Results

2.76km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Richard McCourt LVO M75 56:16  
2nd Ruth Blair NWOC W55 57:44 +1:28
3rd Fred Corscadden NWOC M65 76:28 +20:12
4th Alan Gartside LVO M75 102:04 +45:48
Short Green standard time 102:04
5th Anne Bell LVO W65 109:31 +53:15
6th Rosemary Croley LVO W80 165:22 +109:06
  Daphne Hamond LVO W60 m10-11  

Light Green

Results

2.49km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
  Peter Gamble LVO M14 w3  

Orange

Results

2.2km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Eliott Roebuck   M21 60:15  
2nd Kyna Ku   W18 88:26 +28:11
3rd Jonathan Bell   M18 88:27 +28:12
Orange standard time 90:23
  Hanah Wilding   W20 w3  
  Jenny Orr LVO W65 m5-6 rtd  

Yellow

Results

2.06km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
  Tom Fallis FERMO M12 m2 w7 rtd  

White

Results

1.65km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind