M10

2.6km 40m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Ben Johnston LVO M12 45:59
1st Tivon Tyner SET M10 48:32
2nd Ben Cairns LVO M10 50:43

M12

2.95km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Peter Reed LVO M12 33:13
2nd Wickham Oisin AJAX M12 53:49
m8-12 Odhran McGoldrick FERMO M12 50:25
m3-11 Cuan Riordan 3ROC M12 85:53
m3-12 Luke Collins LVO M12 88:00

M14

3.51km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Elwood LVO M14 33:27
2nd Eoin Riordan 3ROC M14 38:58
3rd Ciaran Kearns Fingal Orienteering M14 43:16
4th Dara O'Cleirigh AJAX M14 49:56
5th Stephen Black NWOC M14 58:35
6th Jamie Latimer BOC M14 64:11

M16

5.83km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st Conall Whelan CNOC M16 56:50
2nd James Millar LVO M16 56:58
3rd Isaac O'Sullivan-Hourihan Bishopstown O.C. M16 60:39
4th Ruairi Long AJAX M16 63:05
5th Robert Pim WATO M16 65:25
6th Matthew Smith LVO M16 83:41
7th Ben Latimer BOC M16 109:36
8th Finn Conerney WEGO M16 178:48

M18

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jonathan Quinn GEN M18 52:05
2nd Zach Harrington BOC M18 56:14
3rd Frazer Howe LVO M18 58:19
4th Peter Meehan NWOC M18 58:39

M20

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time

M21L

9.39km 210m

Pos Name Club Age Class Time
1st Darren Burke CorkO M21 61:05
2nd Hugh Cashell CNOC M21 65:06
3rd Conor Short CNOC M21 65:19
4th Ruairi Short CNOC M21 66:22
5th Steven Linton NWOC M45 69:51
6th Kevin O' Boyle CNOC M21 71:14
7th Mark Stephens LVO M21 72:52
8th Cillin Corbett CORKO M21 74:32
9th Patrick Higgins LVO M21 75:12
10th Laurence Quinn GEN M20 77:51
11th Ivan Millar LVO M40 81:35
12th Chris Scott LVO M35 86:47
13th Agris Kramins CORKO M21 91:51
14th Sergio Feijoo 3ROC M21 107:03

M21S

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jan Smicka LVO M21 106:37
w4 Rob McEvoy CORKO M21 66:00

M35

7.77km 150m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bobby Smyth NWOC M40 102:42
2nd Val Jones Fingal M55 106:54
3rd Jon Cleland IND M35 172:49

M40

7.77km 150m

Pos Name Club Age Class Time
1st Declan McGrellis LVO M40 79:29
2nd Alan Elwood LVO M40 88:47
3rd Philip McGoldrick FERMO M40 105:48
4th Andrew Cox WATO M55 109:00
5th Nigel Pim WATO M40 142:43
6th Jeff Johnston LVO M40 203:04
m12 Mark Hudson NWOC M40 108:57

M45

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Angus Tyner SET M45 51:30
2nd Billy Reed LVO M45 53:02
3rd= Richard Latimer BOC M45 58:56
3rd= Igor Stefko LVO M45 58:56
5th Derek Conerney WEGO M45 59:44
6th John Riordan 3ROC M45 86:17
7th Joe McClure LVO M45 87:30
8th Gerard Cunningham 3ROC M45 90:56
9th Colin Smith LVO M45 92:55
10th Gavin Cairns LVO M45 112:22

M50

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Michael Burton Big Foot M50 60:19
2nd Dave Weston Setanta M50 66:11
3rd Paul Smyth AJAX M50 66:56
4th Brendan Delaney DFO M50 67:26
5th Lyle Fleming LVO M50 69:12
6th Pat Farrelly DFO M50 73:09
7th Greg McCann LVO M50 75:45
8th Wickham Donal AJAX M50 76:14
9th Mike Long AJAX M50 76:18
10th Stephen Gilmore LVO M50 77:02
11th Dave Richardson Fingal M50 78:59
12th Des Fletcher NWOC M50 80:19
13th Charles Reid NWOC M50 87:01
14th Kenny Weir LVO M50 87:51
15th Andrew Butterfield GEN M50 104:47
16th Francis O'Reilly NWOC M50 114:46
17th Trevor Wilson LVO M50 114:58
18th Geoffrey Collins LVO W50 118:59
w4 Robin Bryson Fermo M50 65:07
w14 Pauric Quinn FERMO M50 122:45

M55

5.83km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st Senan O' Boyle CNOC M55 58:41
2nd Pat McCavana GEN M55 77:46
3rd Billy Fyffe FERMO M55 81:55
4th Don Short CNOC M55 83:07
5th Gerry Meehan NWOC M55 92:35
6th Michael Beary DFO M55 102:56
7th Gordon Stephens LVO M55 107:02

M60

5.83km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st David Blair NWOC M60 66:19
2nd Philip Baxter LVO M60 75:47
3rd Anthony McGonigle NWOC M60 78:37
4th Fred Hamond LVO M60 89:55
5th David Quinn GEN M60 92:47
6th Richard Williamson LVO M60 97:13
7th Tommy Burke FINGAL M60 108:00
m3 m20 Frank Swift SLIGO M60 193:02

M65

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Colin Henderson LVO M65 50:35
2nd Wilbert Hollinger LVO M65 59:49
3rd Des Doyle GEN M65 81:34
4th Jim Fallis FERMO M65 84:41
5th Harry Bell LVO M65 89:24

M70

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Richard McCourt LVO M70 57:36
2nd Ted Feehan BVOC M70 61:03
3rd Alan Gartside LVO M70 63:55
4th Pat Flanagan 3ROC M70 65:01
5th Harold White LVO M70 95:57

M75

2.36km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Noel Bogle NWOC M75 61:33

M80

2.36km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Con Carroll 3Roc M80 135:21

M85

2.36km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sean Rothery 3ROC M85 105:14

W10

2.6km 40m

Pos Name Club Age Class Time

W12

2.95km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jordan Pim WATO W12 49:33
m9 Rose Deery NWOC W14 61:54

W14

3.51km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ellen Smith LVO W14 86:57

W16

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Zoe Tyner SET W12 49:46
2nd Clodagh Moran 3ROC W14 51:02
3rd Eadaoin McCavana GEN W16 57:25
4th Sophie Pruzina LVO W16 57:49
5th Niamh Conerney WEGO W16 72:03

W18

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Caoimhe O'Boyle CNOC W18 45:12
2nd Jill Stephens LVO W18 52:10
3rd Aoife McCavana GEN W18 54:22
4th Annalisa Gadler   W18 87:30

W20

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helen Pruzina LVO W20 64:42
2nd Laoise Doyle DUO W20 116:38
n/c Julien Beuken DUO M21 128:40

W21L

6.35km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ruth Lynam CNOC W21 65:13
2nd Olivia Baxter LVO W21 73:26
3rd Regina Kelly CNOC W21 73:36
4th Susan Lambe LVO W21 76:19
5th Sharon Lucey CorkO W21 76:20
6th Katarina Stefkova LVO W21 80:18
7th Violet Linton LVO W40 101:59
8th Sarah Ni Ruairc FINGAL W21 106:24
9th Catherine Swift SLIGO W21 192:24
w4 Mari Troeng OK Linné W21 73:27
m18 Eibhlin Largey FERMO W21 91:44

W21S

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Elaine Sheridan CorkO W35 72:52
2nd Nicola Brown IND W21 87:48

W35

5.83km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sinead Mulvaney LVO W35 129:48

W40

5.83km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mandy Millar LVO W40 153:02

W45

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Stephanie Pruzina LVO W45 61:54
2nd Eileen Young Fingal W45 64:10
3rd Aileen McCarron LVO W45 80:40
4th Izabela Stefko LVO W45 106:12
5th Jackie McCavana GEN W45 119:31

W50

4.68km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paula Savolainen SiiRa W50 52:00
2nd Heather Cairns LVO W50 60:12
3rd Elizabeth Deane CorkO W55 64:21
4th Heather Wood GEN W50 67:12
5th Kathryn Walley Fingal Orienteering W50 85:54
6th Alison Collins LVO W50 88:33
7th Ursula Meehan NWOC W50 101:15
m9-14 Mary O'Connell 3ROC W50 56:35

W55

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ann Savage LVO W55 46:16
2nd Helen Baxter LVO W55 59:12
3rd Bernie O' Boyle CNOC W55 59:13
4th Daphne Hamond LVO W55 93:37
m8-13 Anyta Richardson Fingal W55 96:17

W60

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Anne Bell LVO W60 59:13
m11-14 Connie McNamee Big Foot W60 155:20

W65

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jean O'Neill Fingal W65 51:21
2nd Brigid Flanagan 3ROC W65 89:49

W70

2.36km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Claire Nutall BVOC W70 58:55
2nd Claire Walsh Setanta W70 103:59

W75

2.09km 30m

Pos Name Club Age Class Time

W80

2.09km 30m

Pos Name Club Age Class Time

W85

2.09km 30m

Pos Name Club Age Class Time

Green

3.68km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Peter Howe LVO M50 70:39

Lt Green

3.51km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Gordon Black NWOC   59:08

Orange

2.95km 45m

Pos Name Club Age Class Time

Yellow

2.6km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Caitlin McClements FERMO W14 25:59
2nd Rachel Collins LVO W14 32:55

White

1.83km 15m

Pos Name Club Age Class Time
1st Adrian McGovern   M12 12:18
2nd Aoife McGoldrick FERMO W10 15:29
3rd Rebecca Linton NWOC W10 24:35
4th Ruby Linton NWOC W10 24:39
5th Cian Wickham AJAX M10 25:37
6th Ciara Smyth NWOC W10 40:47
7th Matthew Smyrth NWOC M10 42:42
m8 Garbhan McGoldrick FERMO M10 11:54

(under 10s)

1.83km 15m

Pos Name Club Age Class Time